Odhaduje sa, že celiakiou trpí celosvetovo približne 1 percento populácie. Podľa gastroenterológa MUDr. Radovana Juríčeka je otázka či je možné celiakii predchádzať v súčasnosti veľmi študovaná, ale zatiaľ bez jednoznačných záverov a preventívne dodržiavanie bezlepkovej diéty nie je správne a nemalo by sa na ňu navádzať v rámci „diétnych trendov“.

Celiakia je autoimunitné celoživotné ochorenie s permanentnou neznášanlivosťou lepku. Túto bielkovinu obsahuje povrchová časť obilných zŕn pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. Procesy v jednotlivých orgánoch môžu prebiehať celé roky potichu a silným faktorom je genetická predispozícia. Práve tá podľa gastroenterológa hovorí o tom, či sa u jedinca celiakia vyvinie alebo nie. „Samozrejme, svoju úlohu hrajú aj faktory prostredia (napr. kedy sa dieťa stretne prvýkrát s lepkom, prípadne aké vírusové ochorenia prekoná v rannom detstve alebo akú má mikrobiotu),“ upresňuje gastroenterológ a dopĺňa, že otázka či je možné celiakii predchádzať je v súčasnosti veľmi študovaná, ale zatiaľ bez jednoznačných záverov. „U geneticky predisponovaných jedincov je oveľa zložitejšie zabrániť rozvoju celiakie ako len prejsť na bezlepkovú diétu. Aktuálne sa skúmajú aj ďalšie rizikové faktory už pred narodením, resp. v útlom detstve ako napr. vírusové infekcie, ktoré môžu byť súčasťou patomechanizmu vzniku ochorenia, prípadne modulácia črevnej mikrobioty. Na závery týchto experimentálnych prác si však budeme musieť počkať.“

Dospelých pacientov privedie na vyšetrenie až chudokrvnosť

Čím je človek starší tým sú podľa gastroenterológa príznaky menej vyjadrené. Kým u detí podľa neho môže dôjsť napríklad k rozvoju profúznych hnačiek s ťažkou dehydratáciou, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, v dospelosti sú príznaky oveľa diskrétnejšie. V dospelom veku je podľa odborníka najčastejším príznakom, ktorý pacientov privedie na vyšetrenie, chudokrvnosť z nedostatku železa.

Celiakia spôsobuje u detí poruchy koncentrácie či neskorší nástup puberty

Vzhľadom na uvedené klinické príznaky je podľa odborníka diferenciálna diagnostika široká. Naopak, pri rôznych symptómoch treba myslieť aj na celiakiu. Na čo sa u dospelých pacientov zabúda, a niekedy prevláda názor, že je to „detská“ choroba. Ochorenia asociované s celiakiou sú podľa doktora Juríčeka vzhľadom na určité nastavenie imunitného systému pacientov trpiacich na celiakiu prítomné vo vyššom percente (asi 15 % pacientov s celiakiou). Podľa odborníka väčšinou vznikajú na autoimunitnom podklade (napr. hepatopatia, DM 1.typu, tyreopatia, dermatitis herpetiformis Duhring a iné). Mnohé z týchto ochorení sa podľa doktora dostanú pod kontrolu pri dodržiavaní prísnej bezlepkovej diéty.

U detí sú prejavy celiakie podľa gastroenterológa výraznejšie, preto sa aj častejšie príde na správnu diagnózu už v detskom veku. Medzi typické prejavy u detí patria: únava, bolesti brucha, nafukovanie, hnačka alebo naopak zápcha, vracanie, chudokrvnosť, deficit mikronutrientov až celkové neprospievanie a zaostávanie v raste. „Detský organizmus potrebuje na svoj rast a vývin veľké množstvo stavebných prvkov. Ich nedostatok vedie k zaostávaniu v raste, vo vývoji psychomotorických schopností. Častejšie sú poruchy koncentrácie, neskorší nástup puberty, deficit vápnika vedie k defektom chrupu a osteopénii až osteoporóze,“ dopĺňa doktor Juríček.

Alfou omegou pre zdravé črevo celiatika je prísna bezlepková diéta

Pre pacientov s celiakiou je prísna bezlepková strava jediný liek ako sa mať dobre a žiť plnohodnotný život bez chronických komplikácií. „Ak celiatici dlhodobo dodržiavajú prísnu bezlepkovú diétu tak ich črevo vyzerá rovnako ako u zdravého jedinca. V prípade nepoznanej celiakie alebo ak pacienti nedodržiavajú bezlepkovú diétu dochádza k zmenám na sliznici tenkého čreva v rôznej intenzite. Od hromadenia bielych krviniek v sliznici až po absolútnu atrofiu klkov tenkého čreva. Vtedy črevo pod mikroskopom vyzerá ako by ho niekto „vyšmirgľoval“. Ten šmirgeľ je práve lepok,“ radí gastroenterológ.

U zdravých ľudí sa neodporúča dodržiavať bezlepkovú diétu. Podľa doktora Juríčeka je preventívne dodržiavanie bezlepkovej diéty nesprávne a nemalo by sa na ňu navádzať v rámci „diétnych trendov“. „V určitých špecifických situáciách ako je napr. low- FODMAP diéta pri syndróme dráždivého čreva môže dočasná bezlepková diéta pomôcť s kontrolou príznakov ochorenia. Táto diéta je však dočasná a má byť konzultovaná s odborníkom,“ dopĺňa odborník.

Testovanie je lepšie prenechať na odborníkov

Podľa doktora sa vie celiakia od alergie bezpečne odlíšiť serologickými testami z krvi. „Takúto dilemu riešime hlavne u pacientov, ktorí pri svojich tráviacich ťažkostiach vynechajú lepok zo svojej diéty. Potom prídu za špecialistom, aby im potvrdil ich tušenie o diagnóze. Nie je to také jednoduché. Lepok zo svojej podstaty býva horšie tolerovaný pacientami s rôznymi ochoreniami a je prirodzené, ak niekomu netrávi ideálne, tak prvé čo obmedzí je konzumácia mlieka a lepku. Neznamená to ale zákonite, že má celiakiu alebo alergiu na lepok,“ upresňuje odborník a dopĺňa, že testovanie je lepšie prenechať na odborníkov. „Samotesty, alebo aj komerčné testy, ktoré si môžu sami pacienti zaplatiť v laboratóriách majú niekedy zavádzajúce výsledky, ktoré môžu zdravých ľudí zbytočne stigmatizovať. V ambulancii špecialistu sa najprv pristupuje k rozhovoru s pacientom, teda dôsledná anamnéza s popisom ťažkostí. Následne sa pristupuje k skríningovému vyšetreniu špecifických protilátok. Pri ich pozitivite si podozrenie na celiakiu potvrdzujeme (u dospelých pacientov) biopsiou sliznice tenkého čreva počas gastroskopie. Vzhľadom na invazívny charakter vyšetrenia u detí, biopsia nie je podmienkou stanovenia diagnózy. Populárne testovanie „genetiky celiakie“ sa využíva v špecifických prípadoch nejednoznačných nálezov. Genetické vyšetrenie nepotvrdzuje diagnózu celiakie, ale môže ju s takmer 100 %-nou istotou vylúčiť (negatívna prediktívna hodnota),“ upresňuje na záver gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.

Tento článok je uverejnený v ročenke BezLepku 2024/2025, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť vo formáte PDF na https://www.bezlepku.sk/rocenky-na-stiahnutie/