Nová služba ponúka milovníkom dobrého jedla nevídané gastronomické zážitky, ktoré si môžu prispôsobiť na mieru – od upravených receptov po praktické inštrukcie pri varení

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila kulinársku platformu Samsung Food, ktorá pomocou umelej inteligencie ponúka milovníkom dobrého jedla recepty a množstvo ďalších služieb.

Samsung Food je k dispozícii v 104 krajinách celého sveta v ôsmich jazykových verziách. K dispozícii je viac ako 160 000 receptov a celá platforma funguje ako služba šitá na mieru jednotlivým používateľom. Tí môžu objavovať nové chute, vytvárať si stravovacie a nutričné plány a online objednávať potrebné ingrediencie. Okrem toho je možné prostredníctvom aplikácie Samsung Food ovládať kuchynské spotrebiče, systém slúži ako praktický radca pri varení a tiež ako špecializovaná sociálna sieť na zdieľanie receptov a kuchárskych tipov.

Platforma Samsung Food vychádza z dlhoročných skúseností Samsungu s kuchynskými spotrebičmi aj gastronómiou všeobecne. Vďaka využitiu big data systémov a umelej inteligencie ponúka však podstatne viac ako bežné kulinárske aplikácie – vie sa nevídaným spôsobom prispôsobiť potrebám a životnému štýlu používateľov. Výrazne tomu pomohla rozsiahla databáza aplikácie Whisk s technológiou Food AI, ktorú Samsung kúpil v roku 2019.

„Jedlo, ktoré jeme a varíme, je základnou súčasťou nášho každodenného života. Spoločné varenie a stolovanie veľa ľudí miluje,“ uviedol Chanwoo Park, výkonný viceprezident a riaditeľ oddelenia služieb v divízii digitálnych spotrebičov Samsung Electronics. „Vďaka platforme Samsung Food dokážeme v ekosystéme Samsungu prepojiť digitálne spotrebiče a mobilné zariadenia a pomáhať používateľom od nákupného zoznamu až po tanier s obedom. Využívame na to vyspelú umelú inteligenciu a výsledkom je univerzálny, na mieru šitý nástroj, ktorý sa dá ovládať doslova niekoľkými dotykmi.“

Všetko o jedle: recepty upravené na mieru, plánovanie jedálnička pomocou umelej inteligencie, konektivita v kuchyni a zdieľanie na sociálnych sieťach

Platforma Samsung Food je po funkčnej stránke vybavená naozaj skvele, takže ju využijete vo všetkých fázach kulinárskej činnosti od plánovania až po varenie a servírovanie. Činnosť, ktorú platforma umožňuje, je možné rozdeliť do štyroch hlavných kategórií. Tvorí ich čítanie receptov a ich úprava na mieru, príprava jedálnička podľa individuálnych preferencií, varenie s online prvkami a sociálne funkcie.

Recepty si používatelia môžu sťahovať z ľubovoľných webových stránok a ukladať ich do špeciálnej schránky, ku ktorej sa potom dostanú kedykoľvek, keď to budú potrebovať. Aplikácia analyzuje každý recept, prevedie ho do štandardného formátu a vytvorí nákupný zoznam potrebných ingrediencií. K platforme Samsung Food sa pritom dá dostať nielen z mobilných zariadení, ale aj z chladničky Bespoke Family Hub. Stačí otvoriť aplikáciu na displeji chladničky a Samsung Food ponúkne recepty z potravín, ktorých zoznam zostaví používateľ.

Priamo v prostredí Samsung Food je k dispozícii funkcia Personalize Recipe alebo Recept na mieru. Tá využíva technológiu Food AI, ktorá dokáže zmeniť uložený recept tak, aby lepšie zodpovedal diétnym požiadavkám a životnému štýlu používateľa. Môže ho napríklad nahradiť vegetariánskym alebo vegánskym variantom, lepšie vyvážiť jeho nutričné hodnoty alebo zapojiť ingrediencie, ktoré má používateľ práve doma. Používatelia môžu tiež vytvárať fusion recepty, napríklad kórejské varianty tradičných talianskych jedál, a upravovať dĺžku varenia alebo potrebnú úroveň kuchárskych zručností.

Aplikácia vytvára s pomocou umelej inteligencie pre používateľov na mieru šitý každodenný jedálniček na základe zdravotných údajov, stravovacích preferencií a obľúbených typov jedál. Na displeji sa zobrazia nutričné hodnoty jednotlivých ingrediencií a taktiež nákupné zoznamy, do ktorých môžu používatelia pridávať položky podľa ľubovôle. Zoznam je možné potom poslať priamo do e-shopu s potravinami.

Vďaka bohatým možnostiam konektivity je možné priamo z prostredia Samsung Food napríklad nastaviť časovač rúry, predhriať ju na potrebnú teplotu alebo nastaviť jednotlivé spotrebiče podľa odporúčania na recepte. V súčasnej dobe sú s aplikáciou kompatibilné hlavne rúry Bespoke Oven, Samsung však do konca roka plánuje do ekosystému Samsung Food pridať celý rad ďalších spotrebičov, napríklad indukčné varné dosky či mikrovlnné rúry.

K dispozícii sú aj rôzne funkcie sociálnych sietí, vďaka ktorým sa používatelia môžu podeliť s priateľmi o svoje obľúbené recepty alebo o multimediálny obsah s kulinárskou tematikou.

Od Samsung Health po Vision AI: Samsung Food a jeho budúce funkcie

Funkčná výbava platformy Samsung Food sa v budúcnosti ešte výrazne rozrastie, takže sa používatelia môžu tešiť ešte na podstatne vyššiu úroveň kulinárskych zážitkov.

Už koncom tohto roka plánujeme s prostredím Samsung Food prepojiť aplikáciu Samsung Health, čo výrazne vylepší možnosti starostlivosti o zdravie. Aplikácia bude napríklad odporúčať jedlá podľa najrôznejších údajov, medzi ktoré patria BMI, telesná stavba či spotreba kalórií.

V roku 2024 sa pridá technológia Vision AI, vďaka ktorej platforma Samsung Food rozpozná jednotlivé potraviny pri použití fotoaparátu a na displeji sa zobrazia detailné informácie vrátane ich nutričnej hodnoty. Aplikácia bude môcť napríklad odporučiť obľúbené recepty, v ktorých sa použijú tieto ingrediencie, uložiť ich používateľovi do schránky či pridať potrebné ingrediencie na nákupný zoznam.

Samsung Food je súčasťou stále bohatšej ponuky služieb Samsungu a patrí medzi najlepšie spôsoby, ako si pomocou moderných technológií vylepšiť prevádzku domácnosti. Vďaka nej naplno využijete možnosti prepojených kuchýň so spotrebičmi od Samsungu a zároveň sa môžete tešiť na ďalšie a ďalšie funkcie.

Aplikáciu Samsung Food pre ľubovoľný operačný systém stiahnete z odkazu https://get.samsungfood.com/download