Cestoviny, pečivo, cereálie – týchto dobrôt by ste sa mali vzdať, ak trpíte celiakiou … ale je to naozaj tak?

CF_PR_2

Celiakia je celoživotná choroba spôsobená reakciou imunitného systému na glutén (lepok), bielkovinu, ktorá sa nachádza napríklad v pšenici, jačmeni alebo raži. Keď osoba trpiaca celiakiou skonzumuje stravu obsahujúcu glutén, jej imunitný systém zareaguje poškodením tenkého čreva.

Skutočne bez gluténu?
Potraviny môžu obsahovať glutén aj vtedy, ak ho jeho jednotlivé zložky neobsahujú. Ako je to možné? Jednoducho sa počas výroby dostanú do kontaktu s inými, potravinami, ktoré glutén obsahujú. Dobrým príkladom sú kukuričné výrobky. Kukurica glutén neobsahuje ale často sa stáva, že sa s ním počas spracovania dostane do kontaktu. Stačí, že sa na okolitých poliach pestuje pšenica alebo ovos.

„Citlivosť na glutén možno liečiť iba dodržiavaním špeciálnej vyváženej stravy. Aj preto je dôležité, aby bolo na pultoch obchodov dostupných čo najviac potravín, ktoré svojou chuťou a nutričnou hodnotou ponúkajú vyváženú alternatívu aj pre celiatikov” – hovorí Bernadett Kiss-Tóth, dietologička spoločnosti Nestlé Maďarsko, a dodáva, že pestrá a vyvážená strava spoločne s aktívnou životosprávou je nevyhnutná pre udržanie dobrého zdravotného stavu.

250_corn_flakes_bez

Sýte raňajky, ktoré sú aj chutné
Aj celiatici môžu začať svoj deň výživnými raňajkami! Pre tých, ktorí hľadajú chutné a zaručene bezgluténové výrobky, ponúkajú cereálie Nestlé od roku 2015 bezgluténové kukuričné lupienky CORN FLAKES. Nájdete ich v tradičnej verzii bez príchute alebo v medovo-arašidovej príchuti.

A teraz prichádza novinka! Čokoládová príchuť – Nestlé CORN FLAKES Chocolate. Raňajkové cereálie bez gluténu, ktoré obsahujú vitamíny, minerálne látky a lahodnú čokoládovú chuť. V každej dávke Nestlé CORN FLAKES Choco nájdete vitamín B2, vitamín B6 a kyselinu listovú. Jediné, čo zostáva, je vybrať si príchuť, ktorá Vám najviac chutí a vytvoriť si svoju obľúbenú raňajkovú kombináciu. Dobrú chuť!

 

 

CF_PR_1