Tráviaci systém je ako dobre namazaný stroj – spracováva potravu, vstrebáva živiny a zbavuje telo odpadu. Napriek tomu, že pre nás vykonáva nenahraditeľnú prácu, často prehliadame signály, ktorými nás upozorňuje, že s ním niečo nie je v poriadku.

Bežné ťažkosti, ktoré môžu znamenať viac

Každý z nás občas zažije nadúvanie, bolesť brucha či problémy so stolicou. Opakované problémy s trávením však môžu upozorňovať na vážnejšie zdravotné komplikácie. „Dlhodobé tráviace ťažkosti môžu viesť k vážnym ochoreniam, ako sú syndróm dráždivého čreva, gastritída, potravinové intolerancie alebo narušenie črevného mikrobiómu,“ upozorňuje RNDr. Elena Tibenská, PhD., medicínska riaditeľka laboratórií Medirex.

Zanedbané tráviace problémy môžu ovplyvniť aj celkovú energiu a imunitu. Črevo je totiž najväčší imunitný orgán v tele. „Ak je črevná bariéra porušená, môžu sa do organizmu dostávať proteíny z alergizujúcich potravín, ktoré môžu vyvolať tvorbu protilátok. Pri oslabenej imunite môže vznikať chronický zápal,“ dodáva odborníčka.

Experimentovať s lepkom sa nevypláca

Potravinová precitlivenosť na lepok sa často zamieňa s celiakiou. Pritom ide o odlišné diagnózy. Vedeli ste to?

Spoločným znakom oboch diagnóz je fakt, že sa problémy objavujú po konzumácii potravín obsahujúcich lepok. Diagnostika aj liečba je však odlišná. Dlhodobé obmedzovanie lepku bez stanovenia správnej diagnózy znamená menší prísun dôležitých látok pre organizmus ako napríklad vláknina, vápnik, fosfor či zinok. Experimentovať s lepkom sa nevypláca. Stavte na presnú diagnostiku.

Pri podozrení na celiakiu, autoimunitné ochorenie spôsobené neznášanlivosťou lepku (gluténu), sa ako prvé odporúča absolvovať laboratórne krvné testy. Tieto vyšetrenia zisťujú prítomnosť špecifických protilátok, ktoré imunitný systém produkuje ako reakciu na lepok. Ide o protilátok proti gliadínu a tkanivovej transglutamináze, ktoré sú pre celiakiu vysoko špecifické. Súčasťou testovania je stanovenie celkovej hladiny protilátok triedy IgA, keďže niektorí pacienti s celiakiou trpia ich nedostatkom. Aby boli výsledky spoľahlivé, je nevyhnutné pred testovaním dodržiavať stravu s obsahom lepku – bezlepková diéta by mohla viesť k falošne negatívnym výsledkom.

Komplexné vyšetrenie môže pomôcť

Moderná medicína neustále prináša nové postupy v diagnostike, vďaka čomu je možné odhaliť tráviace problémy včas a predísť ich zhoršeniu. Dlhodobé ťažkosti potrebujú komplexné riešenie, pretože príčina nešpecifických tráviacich problémov môže byť rôzna. Detailne ich preskúma vyšetrenie Zdravé trávenie, pripravené odborníkmi z viacerých oblastí laboratórnej diagnostiky z Medirexu.

Toto vyšetrenie obsahuje širokú škálu testov – od biochemických a hematologických analýz až po mikrobiologické a imunologické parametre. Zisťujeme napríklad prítomnosť potravinových alergií, intolerancií, zápalov v tráviacom trakte či infekcií baktériou Helicobacter pylori, ktorá môže spôsobovať žalúdočné problémy,“ vysvetľuje RNDr. Tibenská.

Trávenie pod lupou

Komplexné vyšetrenie pomáha odhaliť:

  • alergie na potraviny (IgE protilátky) a potravinovú precitlivenosť (IgG protilátky),
  • histamínovú intoleranciu (aktivita enzýmu DAO),
  • celiakiu a precitlivenosť na lepok,
  • anémiu,
  • problémy so vstrebávaním živín,
  • poruchy pri metabolizme cholesterolu, funkcie pečene a pankreasu,
  • zápal alebo skryté krvácanie v tráviacom trakte,
  • momentálnu prítomnosť baktérie Helicobacter pylori, spôsobujúcej tráviace problémy,
  • prítomnosť parazitov v tráviacom trakte.

Benefitom je, že všetky krvné odbery pacient absolvuje naraz v niektorom z odberových centier Medirexu a odber stolice doma. Množstvo vyšetrovaných parametrov a ich vzájomné prepojenie najlepšie vysvetlí odborník. Aj preto patrí k vyšetreniu interpretácia výsledkov lekárom, ktorý v prípade komplikácií odporučí, ako ďalej postupovať.

Ak vás dlhodobo trápia tráviace ťažkosti, nečakajte, kým sa zmenia na vážnejší problém. Vyšetrenie Zdravé trávenie vám poskytne cenné informácie o vašom zdravotnom stave.

Zdroj foto: Medirex a www.freepik.com