Závažné, život ohrozujúce komplikácie celiakie si spravidla vyžadujú diagnostické doriešenie, monitorovanie a liečbu na špecializovanom klinickom pracovisku. Novšie, perspektívne možnosti farmakoterapie sú nateraz predmetom klinického skúšania. Celiakia je významnou prekancerózou.

Predpokladá sa však podstatný pokles tohto rizika (až na úroveň bežnej populácie) pri dlhodobom dodržiavaní bezlepkovej diéty. Najčastejšou malignitou býva nonHodgkinov lymfóm. Me nej častý je karcinóm tenkého čreva, pažeráka alebo hltanu. V rámci sledovania pacientov s celiakiou je potrebné po vzniku malignity cielene pátrať. Liečba sa spravidla uskutočňuje v spolupráci gastroenterológa s klinickým onkológom. Ulcerózna jejunoileitída, je zriedkavou, ale závažnou komplikáciou celiakie. Aj keď niektorí pacienti môžu pozitívne odpovedať už na samotné zavedenie bezlepkovej diéty, odporúča sa skúsiť imunosupresívnu liečbu (podanie glukokortikoidov, prípadne v kombinácii s aza thioprínom). Zvyčajne je potrebná aj chirurgická intervencia – odstránenie najťažšie postihnutých častí tenkého čreva. Kolagénovú sprue charakterizuje nález masívnych depozitov kolagénu pod bazálnou membránou epitelu tenkého čreva. Treba ju odlíšiť od kolagénovej kolitídy, ktorá sa tiež môže vyskytovať pri celiakii.

Liečba je symptomatická, môžu sa použiť imunosupresíva, avšak s neistým efektom. Refraktérna sprue sa definuje ako symptomatická ťažká vilózna atrofia tenkého čreva, ktorá sa klinickým obrazom podobá na celiakálnu sprue, ale nereaguje na striktnú bezlepkovú diétu (trvajúcu aspoň 6 mesiacov), pričom stav sa nedá vysvetliť inými príčinami vilóznej atrofie alebo nálezom intestinálneho lymfómu. Pacienti s refraktérnou sprue majú zvýšené riziko závažných komplikácií celiakie (lymfóm, ulcerózna jejunoileitída a kolagénová sprue). Odporúča sa zrealizovať enteroskopiu s viacnásobnými biopsiami sliznice a aktívne pátranie po lymfóme (CT-enteroklýza). Zároveň je potrebné vyšetriť imunofenotyp intraepiteliálnych T-lymfocytov. Podľa toho refraktérnu sprue rozdeľujeme na 2 typy: typ 1 bez aberantných intraepiteliál nych T-lymfocytov a typ 2 s abnormálnym fenotypom intraepiteliálnych T-lymfocytov. Typ 2 sa považuje za kryptogénny lymfóm alebo prelymfóm a nemá dobrú prognózu. Liečba refraktérnej sprue je problematická. Uvádza sa pozitívny efekt imunosupresívnej liečby (glukokortikoidy, vrátane perorálneho budenosidu, azathioprín, ev. cyklosporín A), a to najmä u refraktérnej sprue typu 1 (bez aberantných intraepiteliálnych lymfocytov). Liečba refraktérnej sprue typu 2 je predmetom výskumu, sľubnou možnosťou sa ukazuje autológna transplantácia hematopoetických buniek. Dôležitý je manažment nutričnej podpory, v prípade nutnosti aj s prechodným zavedením úplnej parenterálnej výživy.

Zriedkavo sa vyskytuje celiakálna kríza, ktorú charakterizuje vystupňovanie klinickej symptomatológie, zvyčaj ne v súvislosti s expozíciou gluténu v potrave. V liečbe sa
okrem diétnych opatrení, nutričnej podpory a korekcie porúch vnútorného prostredia používajú i glukokortikoidy.

https://www.sges.sk/data/publikacie/metodicke-listy/racionalna-diagnostika-a-liecba-celiakie.pdf