So zdravotnými problémami bojovala Marie Zemanová cez dvadsať rokov. Lekári napriek tomu neboli schopní povedať, čo jej je. „Vo chvíli, keď už som nemohla takmer dýchať, mi konečne oznámili diagnózu.“ Tá znela: celiakia.

„To, že by som mohla mať alergiu na lepok, dlhé roky nikoho nenapadlo,“ vraví Marie, ktorá sa k tomu, že by mohla byť celiatičkov, dopracovala viac menej vlastným aktívnym prístupom.

„Úprimne si myslím, že som tieto problémy mala už v čase puberty, ale zakaždým keď som prišla za doktorom s tým, že sa necítim dobre, skĺzlo to k inej chorobe.“ adekvátnej liečby sa tak Márii nedostalo.

„Zlom nastal v mojich dvadsiatich šiestich, kedy sa mi narodila dcéra a krátko po pôrode, v šestonedelí, mi zistili rakovinu lymfatických ciest. Osobne si myslím, že to bol dôsledok mojej dlhoročnej neliečenej celiakie, kedy mi po celú tú dobu lepok zanášal lymfu.“ Marie podstúpila operáciu, ktorá aj napriek tomu, že dopadla dobre, zdravotné problémy spôsobené konzumáciou lepku nevyriešila. Bola som stále unavená, v tvári akoby priehľadná, mala som zažívacie ťažkosti, hnačku, trpela som plynatosťou. Každý sa ma pýtal, či jem alebo či nie som chorá. U doktorov som bola častejšie, než mi bolo milé, ale žiadny z nich mi nepomohol.

Keď ma boleli kĺby, dali mi lieky na kĺby. Keď som mala oslabenú imunitu, predpísali mi vitamíny. Na komplexné vyšetrenie a rozbor krvi, ktorý by mohol ukázať, že trpím celiakiou, ma nikto neposlal. “

KONEČNE DIAGNÓZA
Týmto spôsobom Marie žila až do štyridsaťpäť rokov. „V tom čase ma už veľmi boleli svaly aj kĺby. Nebola som schopná žiadnej športovej aktivity. Tráviace problémy sa stupňovali, pridali sa problémy s dychom. Našťastie som v tom čase išla na preventívnu prehliadku ku gynekológovi, po ktorej som bola poslaná aj na ultrazvuk.

Tam mi pani doktorka, ktorá sa venovala aj alternatívnej medicíne, oznámila, že to vyzerá na nádor okolo maternice. Vraj sa ale jedná o nezhubný nádor, ktorý pôjde odoperovať. Súčasne sa ma začala vypytovať, kedy som mala naposledy nejakú virózu, ako som na tom s imunitou a tak ďalej. Neskôr mi povedala, že som plná lepku. “ Potom nasledovali rôzne vyšetrenia, ktoré slová pani doktorky potvrdili.

Od chvíle, kedy sa Marie konečne dozvedela správnu diagnózu, uplynulo šesť rokov. „Zvyknúť si na bezlepkovú diétu bolo ťažké, zvlášť prvé tri štyri mesiace, kedy mi chýbalo úplne všetko. Skúmala som obaly, zloženie jednotlivých potravín a zistila som, že lepok sa pridáva takmer do všetkého. Nakoniec som sa rozhodla, že sa vrátim k svojej pôvodnej profesii a budem si bezlepkovo variť a piecť sama, „spomína Mária, ktorá vyštudovala strednú hotelovú školu.

Nasledujúcich deväť mesiacov dávala Marie dohromady rôzne recepty a skúšala rôzne jedlá. „Našla som množstvo starých receptov po babičke, ktoré som upravila do bezlepkovej formy. Niektoré som obohatila surovinami navyše, niektoré som nechala tak, ako boli. Na bezlepkovú diétu postupne prešla celá rodina. „Manželovi i deťom moje bezlepkové recepty chutia. Ale samozrejme, keď si chcú dať klasický kváskový chleba, koláč alebo sušienky, nebránim im. „

Minulý rok sa Marie rozhodla otvoriť vlastné bezlepkové bistro. „Prekvapilo ma, koľko je v Česku celiatikov. A ešte viac som žasla nad tým, ako málo existuje bezlepkových obchodov a reštaurácií.“

To bol vlastne hlavný impulz, prečo som sa rozhodla pre pečenie bezlepkových chlebov na objednávku a neskôr aj pre otvorenie vlastnej minireštaurácie. Ťažké bolo nielen nájsť vhodný a cenovo prijateľný priestor, vyškolený personál, ktorý by varil a piekol z bezlepkového cesta, ale aj šikovnú obsluhu, ktorá bude vedieť zákazníkom poradiť a odpovedať im na všetky otázky, týkajúce sa jednotlivých pokrmov, ich zloženia a podobne.

To sa Márii podarilo a otvorila svoju reštauráciu v Prahe na Palmovke. „Jedlá sa snažím variť z kvalitných českých čerstvých surovín. Veľa používam pohánkovú múku, ktorá sa najviac blíži klasickej lepkovej múke, ryžovú a samozrejme bezlepkovú. Niektoré pečivo dodávam aj do kaviarní a obchodov so zdravou výživou, chleba a rôzne sladké záviny pečiem na želanie jednotlivým zákazníkom, ktorí si ich potom môžu vyzdvihnúť v mojej reštaurácii. Rozvážku zatiaľ nezaisťujte, ale dúfam, že aj to sa časom zmení. „Počas prázdnin prešla reštaurácia rekonštrukciou, takže bolo niekoľko týždňov zatvorené. „Začiatkom októbra sme ale znovu otvorili a tešíme sa na všetkých, ktorí k nám prídu.“

SVADBA BEZ LEPKU
Okrem pečenia a zabezpečenia chodu reštaurácie sa Marie venuje poradenskej činnosti pre celiatikov. „Snažím sa s nimi podeliť o svoje vlastné skúsenosti a ukázať im tú takzvane pozitívnu cestu. Aby sa z držania bezlepkovej diéty nezrútili, ale snažili sa na tom vidieť to dobré.“
A keď jej zostane ešte nejaká voľná chvíľa, zostavuje bezlepkové menu pre svadobné hostiny a oslavy alebo si sadne k počítaču a píše knihu. „Z časti sa jedná o autobiografiu, ale prevažná časť bude tvorená z receptov. Keď všetko pôjde podľa plánu, rada by som ju vydala budúci rok. „

zdroj: http://vlasta.kafe.cz/clanky/finance-kariera/5100-diky-celiakii-si-otevrela-podnik-a-dari-se-ji/