Vykonný riaditeľ Jaroslav Fotul

V čase prudkého nárastu civilizačných ochorení každého druhu, vrátane alergií, si človek začína uvedomovať škodlivosť zdravotne nevyhovujúcich potravín s množstvom prídavných látok pre svoje zdravie. Spoločnosť LABAŠ, s.r.o., Košice, ktorá sa zaoberá veľkoobchodom a maloobchodom s potravinami, prevádzkuje sieť vlastných supermarketov Fresh a potravinami zásobuje ďalšie tisíce predajní po celom Slovensku, sa výrazne zasadzuje za to, aby človek konzumoval len také potraviny, ktoré mu neškodia. Tejto téme sa venuje najmä výkonný riaditeľ spoločnosti pán Jaroslav Fotul, o ktorom je známe, že nedovolí prebrať od dodávateľa tovar, keď sa mu zdá, že je v ňom priveľa prídavných látok, tzv. éčiek.

„Tovar nepreberieme, aj keď možno že to množstvo éčiek vo výrobku je ešte v norme. Myslíme si, že človek má právo konzumovať potraviny, ktoré sú potravinami a nie skladiskom rôznych konzervantov, umelých aromatických látok, farbív a leštidiel,“ hovorí a ako príklad uvádza mäsové výrobky – napríklad šunku či salámu. V spoločnosti LABAŠ podľa jeho slov panuje názor, že keď je mäsový výrobok, tak má byť zdravý a vyrobený z mäsa a nie zo pšeničnej múky!

„Nehovoriac už o tom, že múka v mäsovom výrobku je dosť nevzhľadná, ale viditeľná, tak ju niektorí výrobcovia maskujú umelými farbivami a leštidlami, ktoré sú nezdravé, no navonok vytvárajú dojem krásneho, šťavnatého a predovšetkým zdravého mäsového výrobku, hoci opak je pravdou. My však touto cestou nejdeme a nikdy nepôjdeme!“

Čerstvé každý deň
Pšeničnú múku sme nespomenuli náhodou, keďže spoločnosť LABAŠ a jej manažment sú zanietenými bojovníkmi za čoraz širšiu a zaujímavejšiu ponuku potravín vhodných pre chorých na celiakiu a intoleranciu laktózy.
„Poviem to inak. Ešte prednedávnom vo väčšine predajní potravín na Slovensku to fungovalo tak, že bezlepkový chlieb a pečivo, na ktoré sú odkázaní chorí na celiakiu, bol len dvakrát do týždňa, niekde dokonca sa musel niekoľko dní dopredu objednať ako v stredoveku, človek si ho doslova ako škrečok musel kupovať do zásoby, potom zamraziť, neskôr rozmraziť a tak ďalej. Keď som videl, ako to zdravotne postihnutým ľuďom sťažuje život, tak som si povedal, že s tým musíme niečo robiť a prelomiť všetky zaužívané zvyklosti.“

Spoločnosť LABAŠ to dokázala, o čom svedčí, že celiatici a ich príbuzní vysoko oceňujú, že v supermarketoch Fresh je nielenže široký a zaujímavý sortiment bezlepkového chleba a pečiva, ale najmä to, že čerstvé bezlepkové výrobky sú k dispozícii každý deň. „Ľudia to naozaj vedia oceniť, dostávame aj veľa listov, emailov. Ale najviac podnetov je priamo v predajniach,“ zdôrazňuje riaditeľ spoločnosti a dodáva: „Minule som sa zoznámil s jednými, ktorí robili veľký nákup, dlho a starostlivo vyberali predovšetkým prirodzene bezlepkové veci – ryžové a kukuričné cestoviny.“

Pristavil sa pri nich, že im poradí, pomôže. „Zarozprávali sme sa, dozvedel som sa, že bývajú v Prahe a vždy, keď prídu za mamou k nám na východ, nakúpia si tu do zásoby, lebo v Prahe na jednom mieste vraj všetko pokope nenájdu a navyše, bezlepkové veci sú tam drahšie než v supermarketoch FRESH .“ Jednou z hlavných ideí spoločnosti LABAŠ je nielen zabezpečovať kvalitné a zdravé výrobky pre zdravých i chorých, vrátane tých, ktorí sú odkázaní na bezlepkové potraviny, ale hlavne denno-denne sa starať o to, aby tieto výrobky boli neustále na pulte. A čerstvé!

„Aby celiatici, lebo o nich teraz hovoríme, nemali sklad doma, ale u nás. Aby vedeli, že keď k nám prídu v hociktorý deň, vždy tu nájdu bohatú ponuku nielen kvalitných a cenovo dostupných bezlepkových výrobkov, ale najmä chutných. Vychádzame z toho, že pacienti s bezlepkovou diétou sú tiež len ľudia a tiež majú nárok pochutiť si na vynikajúcich, jazyku i oku lahodiacich výrobkoch a osladiť si život pre nich vhodnými sladkosťami. Ale to isté sa týka aj ľudí s laktózovou intoleranciou.“

Je to porucha trávenia, pod ktorú sa podpisuje znížená alebo aj úplne chýbajúca aktivita enzýmu laktáza, ktorá je pre život veľmi dôležitá, keďže štiepi mliečny cukor čiže laktózu na jednoduché cukry. Neštiepená laktóza sa do organizmu nevstrebáva a spôsobuje človeku problémy s trávením, kŕče, silné bolesti brucha. Pripomeňme, že laktóza je mliečny cukor, ktorý je prirodzenou súčasťou mlieka a mliečnych výrobkov, z potravinárskeho hľadiska je dôležité najmä to, že je obsiahnutá prakticky vo všetkých potravinách, v ktorých sa nachádza mlieko. Podľa odborných štúdií laktózovou intoleranciou trpí zhruba pätina populácie. Niektoré rasy a národy sú ňou postihnuté viac (v južnej Európe, ale najmä v Afrike a v niektorých častiach Ázie), iné menej (napríklad severské národy Európy), ale v celosvetovom meradle a napokon aj u nás v strednej Európe je to cca 20 percent obyvateľstva. Zhruba každý piaty dospelý človek! Ako predčasom upozornila MUDr. Iveta Čierna z 2. detskej kliniky Lekárskej fakulty UK v Bratislave, so zvyšujúcim sa vekom výskyt intolerancie laktózy u ľudí narastá. Jej liečba spočíva v eliminácii laktózy, a to buď čiastočne alebo aj úplne.

Jestvujú totiž viaceré typy laktózovej intolerancie; pri niektorých človek dokáže istú časť laktózy stráviť. „Liečba bezlaktózovou diétou je prísne individuálna,“ zdôrazňujú medicínski odborníci.

Pre výrobcov i predajcov potravín sú ľudia s laktózovou intoleranciou zaujímavou cieľovou skupinou zákazníkov s veľmi špecifickými požiadavkami na potraviny, teda skupinou, ktorej sa treba zvlášť venovať. Žiaľ, mnohé obchodné reťazce na Slovensku túto stále sa zväčšujúcu societu obchádzajú. Na opačnom konci stojí spoločnosť LABAŠ, ktorá im ponúka širokú paletu výrobkov, vrátane obľúbených bezlaktózových jogurtov. A tak ako pri bezlepkových výrobkoch, aj v tomto prípade sa drží zásady: dostupné každý deň, zdravé a čerstvé! Aj v tomto segmente platí, že spoločnosť preberie od dodávateľa len taký tovar, ktorý je zdraviu prospešný a neobsahuje priveľa éčiek.

Charita alebo biznis?
Ponúka sa otázka, či to, čo riaditeľ so svojím kolektívom robí a že tak zapálene bojuje za zdravé potraviny, už nie je len o biznise, ale skôr o dobročinnej činnosti, o charite. Vieme vôbec, čo ho k tomu vedie? Sám priznáva, že neustále sledovať všetky tieto veci a skúmať zloženie potravín vrátane éčiek, z ktorých mnohé sú na báze pšenice a iných obilnín a z medicínskeho hľadiska sa neustále prehodnocujú, to všetko si vyžaduje čas, námahu a zvýšené nároky na organizáciu práce. Týmto otázkam sa preto venuje pozornosť aj na pravidelných školeniach manažérov a zamestnancov spoločnosti.

„Musíme sami čo najviac študovať, aby sa kupujúci pri pulte nemusel zbytočne zaťažovať tým, či ten-ktorý výrobok je pre neho vhodný alebo nie. To z veľkej časti zaňho robíme my. Samozrejme, že na predaji potravín by sa dalo zarobiť oveľa ľahšie – odoberať všetko, čo ponúknu dodávatelia a nestarať sa o zloženie tovaru a zdravotné dôsledky škodlivín, ktoré obsahuje. My však ideme inou cestou. Dokonca sme prednedávnom prijali manažéra, ktorý sa špecializuje výlučne na bezlepkové a celozrné pečivo a bio pečivo.“

Nedá nám ale nepodpichnúť, že bojovať za zdravé potraviny a za každú cenu vychádzať v ústrety zdravotne postihnutým ľuďom odkázaným na diétne stravovanie nie je z ekonomického hľadiska veľmi lukratívna záležitosť. Obchodník totiž musí v prvom rade pozerať na zisk.

„Ale títo ľudia k nám chodia denno-denne nakupovať – nielen diétne potraviny, ale aj ostatný tovar a nám sa to v konečnom dôsledku vráti. Nakupujú u nás najmä ovocie a zeleninu. V tomto segmente sa nám veľmi darí, keďže sme jedna z mála sietí potravinárskych predajní, kde je každý deň, zdôrazňujem: každý deň čerstvá ponuka ovocia, zeleniny a tak medziročne zaznamenávame v tomto segmente nárast tržieb o neuveriteľných 40 percent!“



Videl som, ako sa trápi
A čo pána Fotula k boju za zdravé potraviny osobne vedie? Priznáva, že je za tým aj osobná a rodinná motivácia: „V mojom prípade je to manželka, ktorá je odkázaná na bezlepkovú i bezlaktózovú diétu a keď som videl úzky okruh toho, čo môže konzumovať a ako jej to komplikuje život, vtedy som si povedal, že týmto ľuďom by sme to mali nejako uľahčiť. Videl som koľko sa trápila, koľko sanachodila, kým si kedysi kúpila čo chcela a mohla zjesť, a to ma motivovalo, hnalo dopredu. Výsledok sa dostavil – ponúkame širokú paletu bezlaktózových a bezlepkových potravín. Každý si môže vybrať!“

Ale takáto rodinná motivácia sa vraj netýka len obchodnej siete, ale aj výrobcov. „Za všetky príklady uvediem aspoň Pečivárne Liptovský Hrádok, s ktorými úzko spolupracujeme a ktoré okrem iného vyrábajú aj bezlepkové sušienky a oblátky. Keď som sa o ne bližšie zaujímal, dozvedel som sa, že majiteľ spoločnosti má príbuzných trpiacich celiakiou. Keby to tak nebolo, možno by takýto sortiment nikdy nevyrábali, lebo produkcia bezlepkových a bezlaktózových potravín je technologicky, časovo i finančne veľmi náročná. A ekonomicky sa nie vždy vyplatí. Vždy sa to ale vráti na zdraví ľudí.“

A to je tá hlavná myšlienka, ten hlavný motív a spoločnosť LABAŠ preto prináša každý deň široký sortiment kvalitných a chutných bezlepkových a bezlaktózových výrobkov. Či už je to chlieb, pečivo, jogurty a tvarohové dezerty alebo aj vynikajúce mäsové výrobky, do ktorých ľudia so zdravotnými obmedzeniami môžu bez obáv a z plnej chuti smelo zahryznúť. Lebo slogan LABAŠ, nájdeš čo hľadáš platí aj pre zdravotne postihnutých s najrozličnejšími diétami.

Čistá a neupravovaná
Boj spoločnosti LABAŠ za zdravé potraviny sa netýka len ľudí odkázaných na bezlepkovú a bezlaktózovú diétu, čo pán Fotul potvrdil slovami: „Ide nám o všetkých našich zákazníkov bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú zdravotné obmedzenia, pravda, vždy prihliadame na špecifiká ľudí s rôznymi chronickými ochoreniami a tak v ponuke máme široký sortiment potravín napríklad aj pre diabetikov. A medzi produktmi pre zdravie má u nás svoje pevné miesto aj voda bez deutéria, presnejšie povedané voda so zníženým obsahom tohto prvku, ktorá je výslovne vhodná pre onkologických pacientov, ale aj pre ostatných ľudí – ako účinná prevencia pred nádorovými ochoreniami. Dodávame ju v 5 litrových fľašiach, upozorňujem však, že táto voda nie je produktom niektorej chemickej prevádzky, ale je to čistá a ničím neupravovaná prírodná voda. Preto pre jej konzumáciu nejestvujú žiadne obmedzenia!“

V Supermarketoch FRESH nájdete široké spektrum zdravých BIO potravín, bezlepkových, bezlaktózových a DIA potravín. Ak by ste v našom sortimente nenašli tovar o ktorý máte záujem, nech sa páči, kontaktujte nás na e-mail: zdravie@labas.sk a my sa vám ho pokúsime zabezpečiť.