Zima už je dlhá a vám sa cnie po čerstvých bylinkách? Hlavu nahor, mnohé z nich je možné pestovať pohodlne doma – na parapete, balkóne, terase či v zimnej záhrade. Odborník z Hornbachu vám poradí, ako na to.

Čerstvé bylinky si môžete dopriať kedykoľvek, a to nielen pažítku na chleba, petržlenovú vňať do polievky, mätu a medovku do čaju či bazalku do šalátu. Stačí vedieť, na čo dávať pozor.

V pohodlí domova

Niektoré bylinky potrebujú na svoj rast tieň, iné zase slnko – záleží na konkrétnej odrode. Skvele poslúži napríklad parapet alebo zasklený balkón či lodžia. „Pestovanie byliniek v bytových podmienkach uľahčujú kvetináče so samozavlažovacím systémom a zabudovaným ukazovateľom hladiny vody. Obľúbené sú napríklad dizajnové samozavlažovacie kvetináče Cobble s integrovaným meraním vody aj nalievanie a prepadovým odtokom,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Pestujte od základov

Bazalka, pažítka, oregano, tymián, koriander, majorán, mäta či medovka porastú aj v kvetináčoch na kuchynskom parapete. Môžete zvoliť hotové sadenice, ale lepšie bude vypestovať si vlastné priamo zo semienok. Ide to veľmi jednoducho aj bez skleníka. Z vlastných výsevov získate nielen dostatok kvalitných sadeníc na výsadbu doma či na záhrade, ale aj druhy alebo odrody, ktoré by ste ľahko nezohnali. Zároveň tým ušetríte.

Ak chcete začať s predpestovaním sadeníc, stačí kedykoľvek počas zimy rovnomerne vysiať semienka na povrch výsevného substrátu a pritlačiť ich. Predtým je ale potrebné vedieť, aké podmienky zvoleným bylinkovým druhom vyhovujú. „Najdôležitejšie je dopriať im dostatok svetla – ideálne je, keď dopadá z každej strany. Napriek tomu s vysiatymi bylinami aspoň raz denne vyvetrajte. Zabránite rozmnožovaniu pôdnych húb. Dodržujte optimálnu teplotu a rastliny nezalievajte studenou vodou. Vysoko kvalitné semená rôznych odrôd byliniek a tiež substráty určené priamo pre bylinky aj špeciálne hnojivá ponúka napríklad značka Floraself vo svojom rade Nature. Z vlastného výsevu získate množstvo sadeníc, ktoré vám čoskoro poskytnú veľký úžitok,“ radí špecialista z Hornbachu.

Klíčenie pro zdravie

Klíčky a mikrobylinky sú obrovským hitom. Podľa preferovaných chutí si môžete vyberať z rôznych druhov a odrôd. Zvoliť si možno tradičnú žeruchu, rukolu, horčicu, senovku grécku ale aj ďalšie druhy. „Vyberajte radšej zmes semien, ktoré sú špeciálne určené na naklíčovanie. Klíčky si vypestujete jednoducho a rýchlo. Nepotrebujú veľa miesta ani špeciálne pestovateľské pomôcky, dokonca ani zvláštnu starostlivosť. Prinášajú rýchly výsledok – výborne chutia a posilňujú imunitu,“ vysvetľuje David Benda a dodáva: „Klíčiace bylinky potrebujú dostatok svetla, vlahy a pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Vyhnite sa nadmernej zálievke a studenému substrátu. Praktickou pomôckou pre ľahšie pestovanie mikrobyliniek sú výsevné izbové skleníky s textíliou alebo s minikvetináčikmi či výsevná miska s poklopom.“

Čerstvá vňať po ruke

Do kvetináča môžete vysadiť niekoľko petržlenových koreňov alebo pri varení odrezať koniec koreňa petržlenu s listovou bázou a položiť do misky s vodou. Za pár dní budete mať k dispozícii čerstvú a chrumkavú petržlenovú vňať. Rovnaký postup je možné uplatniť aj pri zeleri. Ten je nielen zdravý ale zároveň liečivý. „Do kvetináča so substrátom si môžete tiež vysadiť cibuľu, šalotku alebo cesnakové strúčiky, a čoskoro budete môcť využívať aj ich vňať,“ upresňuje na záver odborník z Hornbachu.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebookuhttps://www.facebook.com/HornbachSK/

Substrát na výsev FloraSelf 15 l
https://www.hornbach.sk/p/substrat-na-vysev-floraself-15-l/6621881/

Samozavlažovací kvetináč Berberis 60 cm antracit
https://www.hornbach.sk/p/samozavlazovaci-kvetinac-berberis-60-cm-antracit/10625910/

Samozavlažovací hrantík Lechuza Balconissima 40 cm sivý
https://www.hornbach.sk/p/samozavlazovaci-hrantik-lechuza-balconissima-40-cm-sivy/6548457/

Petržlen ‚Mooskrause 2‘ FloraSelf
https://www.hornbach.sk/p/petrzlen-mooskrause-2-floraself/8074205/

Citrónová bazalka semená FloraSelf
https://www.hornbach.sk/p/citronova-bazalka-semena-floraself/7120987/

Bio tymián FloraSelf Bio
https://www.hornbach.sk/p/bio-tymian-floraself-bio/6190779/

Žerucha semená FloraSelf
https://www.hornbach.sk/p/zerucha-semena-floraself/7120902/

Substrát pre bylinky FloraSelf Nature 10 l
https://www.hornbach.sk/p/substrat-pre-bylinky-floraself-nature-10-l/6621878/

Ligurček viacročný semená FloraSelf
https://www.hornbach.sk/p/ligurcek-viacrocny-semena-floraself/7120972/

Rasca ‚Aróma Star‘ FloraSelf
https://www.hornbach.sk/p/rasca-aroma-star-floraself/6568242/

Šalvia FloraSelf
https://www.hornbach.sk/p/salvia-floraself/6568287/

Záhradnícke nožnice for_q na bylinky
https://www.hornbach.sk/p/zahradnicke-noznice-forq-na-bylinky/5543781/

Plastový hrantík Lechuza Balconera Cottage sivý 50x19x19 cm
https://www.hornbach.sk/p/plastovy-hrantik-lechuza-balconera-cottage-sivy-50x19x19-cm/8134943/

Hnojivo na bylinky organické kvapalné Natura 0,5 kg
https://www.hornbach.sk/p/hnojivo-na-bylinky-organicke-kvapalne-natura-0-5-kg/8626760/

Rašelinové tablety FloraSelf 50 ks
https://www.hornbach.sk/p/raselinove-tablety-floraself-50-ks/6623224/

Skleníček výsevný izbový Floraself 54,5 x 16,5 x 11 cm 36 tabliet
https://www.hornbach.sk/p/sklenicek-vysevny-izbovy-floraself-54-5-x-16-5-x-11-cm-36-tabliet/6623214/

Skleníček výsevný izbový FloraSelf 54,5 x 16,5 x 11 cm 30 kvetináčov
https://www.hornbach.sk/p/sklenicek-vysevny-izbovy-floraself-54-5-x-16-5-x-11-cm-30-kvetinacov/6623213/